Zobecnění abstraktní algebraické logiky

advisor: Ing. Petr Cintula, Ph.D.
e-mail: show e-mail
type: phd thesis
branch of study: MI_MM, II_SIMI
key words: abstraktní algebraická logika, neklasické logiky, substrukturální logiky, matematická fuzzy logika, logiky pro informati
link: http://www.cs.cas.cz/cintula
description: Formální systémy (ne)klasických logik jsou zásadní pro mnohé oblasti informatiky. Jsou ceněny pro svou deduktivní povahu, universalitu, přenositelnost a široké možnosti, které plynou z jejich precizních matematických základů. Jednotný přístup založený na teorii abstraktní algebraické logiky (AAL) hluboce přispívá ke studiu této široké rodiny logických systémů. Technicky vzato, AAL studuje tzv. relace důsledku: relace mezi množinami formulí a formulemi indikující, které formule plynou z kterých množin předpokladů. Toto základní nastavení je ovšem poměrně omezující v požadavku, aby předpoklady tvořily množinu. Lze si představit dvě (související) zobecnění, která by učinila teorii AAL silnější, univerzálnější a šířeji aplikovatelnější: a) uvažovat multi-množiny předpokladů, vhodné zejména pro tzv. usuzování založené na zdrojích, které je v informatice poměrně běžné: zde považujeme předpoklad za zdroj a je jistě rozdíl, zda máme jistý zdroj k dispozici jednou nebo padesátkrát. b) uvažovat fuzzy množiny předpokladů, vhodné zejména pro tzv. škálované usuzování: zde nám fakt, že předpoklady nejsou splněny plně, ale třeba jen částečně, umožní (na rozdíl od klasického přístupu) odvodit alespoň částečné splnění některých závěrů. Cílem studenta je rozpracovat zobecnění AAL založené na jedné z těchto variant. Výhodou je, že směřování výzkumu je jasné: standardní výsledky AAL bude třeba dokázat v novém obecném nastavení. Zcela netriviální ovšem bude vymyslet smysluplné zobecnění základních pojmů, aby dávaly přirozené rozšíření stávající teorie a přitom zahrnovaly existující partikulární logické systémy s fuzzy nebo multi- množinami předpokladů.
references: [1] Petr Cintula, Carles Noguera. A General Framework for Mathematical Fuzzy Logic. In Handbook of Mathematical Fuzzy Logic - Volume 1. London, College Publications, pp. 103-207, 2011. [2] Janusz Czelakowski. Protoalgebraic Logics. Kluwer, Dordercht, 2001. [3] Josep Maria Font, Ramon Jansana, and Don Pigozzi. A survey of Abstract Algebraic Logic. Studia Logica, 74(1-2):13-97, 2003.
last update: 14.11.2019 10:58:37

administrator for this page: Ľubomíra Dvořáková | last update: 09/12/2011
Trojanova 13, 120 00 Praha 2, tel. +420 770 127 494
Czech Technical Univeristy in Prague | Faculty of Nuclear Sciences and Physical Engineering | Department of Mathematics