Ing. Miroslav Kolář, Ph.D.

e-mail: zobrazit e-mail
telefon: +420 770 127 509
místnost: 033b
konzultační hodiny: Podle dohody e-mailem
 
rozvrh

Matematické modelováni v epidemiologii

školitel: Ing. Miroslav Kolář, Ph.D.
e-mail: zobrazit e-mail
typ práce: bakalářská práce, diplomová práce
zaměření: MI_MM, MI_AMSM
klíčová slova: SIR model, soustavy ODR, numerické řešení
popis: Matematické modely komplexních jevů vždy poskytují pouze zjednodušený obraz reality a přitom ze své podstaty nemohou s absolutní přesností popisovat budoucí vývoj. Globální pandemie onemocnění vyvolaného novým typem koronaviru (COVID-19) však ukázala, že i správně interpretované předpovědi vytvořené na základě jednoduchých epidemiologických modelů mohou mít zásadní dopad i na rozhodování vlád. Typickým zástupcem takového epidemiologického modelu je tzv. SIR model. Název přímo vyplývá ze základní myšlenky modelu, kdy je zkoumaná populace rozdělená do třech základních skupin - "susceptibles" (S), tedy potenciálně ohrožení jedinci, "infectives" (I), již infikovaní a nemocní jedinci, a "recovered" (R), tedy jedinci, kteří již onemocnění prodělali a jsou imunní. Model je formulován jako systém obyčejných diferenciálních rovnic popisujících časový vývoj jednotlivých skupin. Jeho základní zjednodušená varianta byla formulována již začátkem 20. století a do dnešních dnů jsou vyvíjeny jeho nové modifikace, které se snaží lépe reflektovat realitu a přizpůsobit se různým onemocněním. Tématem práce je detailní seznámení se s problematikou modelování v epidemiologii, implementace jednoduchého SIR modelu a jeho numerického řešení a následné rozšíření a modifikace pro vybrané situace. Téma je řešeno ve spolupráci s Meiji University Tokyo.
literatura: W. O. Kermack and A. G. McKendrick, A contribution to the mathematical theory of epidemics, Proc. R. Soc. Lond. 115 (1927). M. Keeling and P. Rohani, Modeling Infectious Diseases in Humans and Animals, Princeton University Press (2007). H. Gion, Y. Saito and S. Yazaki, On a backward bifurcation of an epidemic model with capacities of treatment and vaccination, JSIAM Lett. (2021).
poznámka: Téma je vhodné po studenty MM nebo AMSM. V případě studentů jiného zaměření lze zadání přizpůsobit.
naposledy změněno: 06.09.2023 14:07:15

Simulace v diskrétní dislokační dynamice metodami diferenciální geometrie

školitel: Ing. Miroslav Kolář, Ph.D.
e-mail: zobrazit e-mail
typ práce: bakalářská práce, diplomová práce
zaměření: MI_MM, MI_AMSM, MINF, APIN
klíčová slova: dislokace, dynamika křivek, diferenciální geometrie, materiálové vědy
popis: Téma leží na rozhraní numerické matematiky a fyziky pevných látek. Dislokace jsou mikroskopické poruchy v krystalické mřížce, které v makroskopickém měřítku ovlivňují vlastnosti krystalických materiálů, především kovů. Práce bude orientovaná převážně na tzv. diskrétní dislokační dynamiku (DDD), ve které je předmětem studia modelování základních mechanismů pohybu a interakce jednotlivých dislokací. Jednotlivé dislokace lze reprezentovat jako planární (později povrchové a nebo prostorové) křivky, které se pohybují podle geometrické evoluční rovnice nenewtonovského typu. Posluchač(ka) si v průběhu práce vybuduje solidní znalosti v problematice dynamiky křivek a obecně úloh s volnou hranicí. Práci je možné pojmout dle personálních preferencí jak více matematicky, tak více fyzikálně. DDD je jedním z tradičních témat skupiny matematického modelování (MMG) na katedře matematiky s mnoha zahraničními spolupracovníky od Japonska (Meiji Univ.) až po USA (UCLA, Johns Hopkins Univ.).
literatura: D. Hull, D. J. Bacon, Introduction to dislocations, Elsevier; V. V. Bulatov, W. Cai, Computer simulations of dislocations, Oxford University Press
naposledy změněno: 06.09.2023 14:07:00

Analýza morfologie karcinomu tlustého střeva metodami segmentace obrazu pomocí vyvíjejících se křivek

školitel: Ing. Miroslav Kolář, Ph.D.
e-mail: zobrazit e-mail
typ práce: bakalářská práce, diplomová práce
zaměření: MI_MM, MI_AMSM, MINF, APIN
klíčová slova: segmentace obrazu, pohyb křivek, parametrický popis, level set, numerické řešení
popis: Práce je zaměřena na studium diferenciální geometrie a evoluce křivek v kontextu segmentace obrazu. V současné době je k dispozici celé spektrum matematických metod pro segmentování obrazových dat. Segmentace prováděná pomocí evoluce křivek má výhodu v relativně snadné implementaci vyžadující numerické řešení soustavy dvou degenerovaných parabolických parciálních diferenciálních rovnic. Tento přístup poskytuje výhodu ve snadné dostupnosti geometrických informací o segmentovaném objektu. Jednou z možných aplikací tohoto přístupu je pak právě analýza karcinomu tlustého střeva, kdy geometrické informace o segmentovaném vyoperovaném nádoru slouží jako vstup pro lékařské korelace odhadující pravděpodobnost budoucí recidivy. Posluchač(ka) mimo dobré znalosti zpracování obrazu získá i dobré znalosti diferenciální geometrie a velký přehled o problematice úloh s volnou hranicí v odlišných biologicko-fyzikálních problémech. Téma je řešeno ve spolupráce s Meiji Univ. (Prof. S. Yazaki).
literatura: A. Nanashima et al., Analysis of tumor morphology in metastatic colorectal cancer: does this classification have any clinical significance?
naposledy změněno: 06.09.2023 14:06:48

Reakčně-difuzní rovnice a pattern formation v problematice spalování

školitel: Ing. Miroslav Kolář, Ph.D.
e-mail: zobrazit e-mail
typ práce: bakalářská práce, diplomová práce
zaměření: MI_MM, MI_AMSM, MINF
klíčová slova: reakčně-difuzní rovnice, spalování, numerické metody
popis: Reakčně-difuzní systémy vykazují bohatou dynamiku a často jsou schopné vytvářet komplikované prostoro-časové struktury. V práci se zaměříme především na systém reakčně-difuzních rovnic známý jako Scott-Wang-Showalter model, který popisuje termochemické procesy při spalování uhlovodíkových plynů. Téma práce je dostatečně široké a dle zájmu posluchače nabízí možnosti teoretické analýzy tohoto modelu, tak i jeho výpočetní analýzy pomocí moderních numerických metod.
literatura: S. K. Scott, J. Wang, K. Showalter, \"Modelling studies of spiral waves and target patterns in premixed flames,\" J. Chem. Soc., Faraday Trans., 1997,93, 1733-1739. M. Kolář, \"Computational Studies of Reaction-Diffusion Systems by Nonlinear Galerkin Method,\" American Journal of Computational Mathematics, Vol. 3 No. 2, 2013, pp. 137-146. doi: 10.4236/ajcm.2013.32022.
naposledy změněno: 06.09.2023 14:06:28

Chaotická dynamika flame front modelu

školitel: Ing. Miroslav Kolář, Ph.D.
e-mail: zobrazit e-mail
typ práce: bakalářská práce, diplomová práce
zaměření: MI_MM, MI_AMSM, MINF
klíčová slova: Kuramoti-Sivashinski, chaos, nestabilita, bifurkace, numerické metody
popis: Flame front modely se zabývají (do jisté míry) zjednodušeným popisem čela planene, které se v příznivém prostředí pohybuje. Jedním ze zástupců takového modelu je Kuramoto-Sivashinského rovnice modelující termálně-difuzní nestabilitu na čele plamene. Jedná se nelineární parciální diferenciální rovnici čtvrtého řádu, která vykazuje chaotickou dynamiku. Téma je extrémně flexibilní a na základě zájmu posluchače je možné věnovat se teoretické analýze (např. stabilita, bifurkace a chaotické chování). Je také možné zaměřit se na výpočetní analýzu tohoto modelu pomocí moderních numerických metod nebo také na aproximativní popis flame front dynamiky pomocí teorie pohybujících se křivek. Téma je řešeno ve spolupráci s kolegy z Meiji University, Tokyo (prof. Shigetoshi Yazaki) a Miyazaki University (Dr. Shunsuke Kobayashi).
literatura: Kuramoto, Yoshiki (1978). \"Diffusion-Induced Chaos in Reaction Systems\". Progress of Theoretical Physics Supplement. 64: 346–367. doi:10.1143/PTPS.64.346. ISSN 0375-9687 Kolář, Miroslav & Kobayashi, Shunsuke & Uegata, Yasuhide & Yazaki, Shige & Benes, Michal. (2020). Analysis of Kuramoto-Sivashinsky Model of Flame/Smoldering Front by Means of Curvature Driven Flow. 10.1007/978-3-030-55874-1_60.
naposledy změněno: 06.09.2023 14:05:59

Databáze V3S

Aplikace V3S eviduje výsledky vědy a výzkumu a další aktivity vědecko-výzkumných pracovníků ve vědecké komunitě. Aplikace V3S slouží k odesílání výsledků do RIV, exportům pro statistické analýzy i k interním hodnocením vědecko-výzkumné činnosti.

Seznam publikaci ve V3S


za obsah této stránky zodpovídá: Radek Fučík | naposledy změněno: 7.8.2011
Trojanova 13, 120 00 Praha 2, tel. +420 770 127 494
České vysoké učení technické v Praze | Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská | Katedra matematiky