Informace pro doktorandy
Vstupní požadavky
Vstupním požadavkem je absolvování magisterského studia ve stejném nebo příbuzném oboru. Ověřování příslušných diplomů zajišťuje Oddělení pro vědu a výzkum FJFI. Znalosti vyžadované od uchazečů budou prověřovány během přijímacího řízení. U žadatelů, kteří absolvují magisterské studium zaměření MI, MINF, AMSM, MF a ASI proběhne přijímací řízení v rámci státní závěrečné zkoušky. Ostatní žadatelé (zvláště ti mimo FJFI) budou přizváni k přijímací zkoušce do jedné ze tří komisí (MI, MF, MINF, podle volby budoucího zaměření práce), kde budou vyzkoušeni na základě předem daného okruhu otázek.
Otázky k
přijímací zkoušce do doktorského studia oboru Matematické inženýrství na KM FJFI
Zaměření matematické modelování a matematická fyzika: otázky MM a MF (PDF, 58 KB)
Zaměření softwarové inženýrství: otázky SI (PDF, 56 KB)
Individuální studijní plán (ISP) a studijní předměty
ISP obsahuje čtyři až šest předmětů, z toho jsou minimálně 4 předměty ze souboru předmětů doktorských studijních programů. Standardně se ISP sestavuje z předmětů pro doktorské studium MI, které schválila akreditační komise. Doktorand může po dohodě se školitelem absolvovat i další volitelné předměty, které nemusí být vždy zakončeny zkouškou. ISP může kromě předmětů vyučovaných ČVUT obsahovat předměty vyučované jinou vysokou školou.
Pro přehled struktury studia i základní informace se prosím podívejte na doktorské studium na FJFI a zejména pak na jeho průběh, kde je přehledně sepsán postup studiem i včetně důležitých milníků.
Další povinnosti doktorandů
- Pracovat ve výzkumných týmech působících na fakultě nebo na školícím pracovišti mimo fakultu. Vedoucí týmů pověřují doktorandy dílčími úkoly se vzrůstající náročností a kontrolují jejich plnění.
- Aktivně se účastnit seminářů na školících pracovištích.
- Účastnit se a vystupovat na mezinárodních konferencích.
- Do obhajoby disertační práce publikovat nebo mít přijat alespoň jeden článek v mezinárodním recenzovaném časopise.
- Jedenkrát za rok předložit hodnocení doktoranda školitelem, které je schvalováno na zasedání Oborové rady.
- Jedenkrát ročně prezentovat výsledky své výzkumné práce před školiteli a členy ORO na Doktorandských dnech. Přednesené příspěvky jsou zařazeny do každoročně vydávaného sborníku (viz doktorandské dny).
- Všichni studenti prezenční formy doktorského studijního programu se účastní pedagogické činnosti, a to zejména vedením cvičení. Součástí přípravy doktorandů je také jejich účast na organizačních činnostech souvisejících s řadou konferencí, které katedry pořádají.
Pro přehled struktury studia i základní informace se prosím podívejte na doktorské studium na FJFI a zejména pak na jeho průběh, kde je přehledně sepsán postup studiem i včetně důležitých milníků.
Požadavky na státní doktorskou zkoušku (SDZ)
Před připuštěním ke státní doktorské zkoušce musí mít uchazeč absolvovány všechny odborné (v počtu 4 až 6) i jazykové zkoušky, předepsané jeho individuálním studijním plánem. Státní doktorská zkouška se skládá z ústních zkoušek ze tří předmětů vážících se tématicky k disertační práci. Vedle toho musí uchazeč předložit studii. Studie obsahuje stručné shrnutí stavu studované problematiky ve světě (souhrnnou rešerši) doplněnou o dosavadní výsledky vlastní práce v oblasti tématu dizertační práce. Tyto výsledky mohou být prezentovány též souborem předložených publikací doktoranda. Studie je oponována určeným členem ORO a je o ní jako součást SDZ vedena odborná rozprava. Přihlášku ke státní doktorské zkoušce podává doktorand na Oddělení vědy.
Pro přehled struktury studia i základní informace se prosím podívejte na doktorské studium na FJFI a zejména pak na jeho průběh, kde je přehledně sepsán postup studiem i včetně důležitých milníků.
Okruhy témat disertačních prací
Témata disertačních prací seskupená podle oblastí daných výzkumnou činností týmů spolupracujících při realizaci tohoto oboru doktorského studia:
- Matematické modelování
-
- Matematické modelování růstu mikrostruktur při fázových přechodech v krystalickych materiálech
- Matematické modelování dislokační dynamiky v krystalických materiálech
- Matematické modelováni a numerická simulace vícesložkového vícefázového proudění v podzemních vodách - Matematická fyzika
-
- Vlastnosti kvantových grafů
- Reprezentace gradovaných kontrakcí
- Reprezentace Lieových algeber a superalgeber a jejich aplikace v matematické fyzice
- Nekomutativní koordináty v pseudohermitovské kvantové mechanice
- Nelokální komplexní interakce a unitární teorie rozptylu - Teoretická informatika a diskrétní matematika
-
- Aperiodické generátory náhodných čísel
- Samopodobné diskrétní množiny
- Nekonečná slova kódující výměnu intervalů a jejich invariantnost vůči substitucím
- Dvourozměrné „cut-and-project” množiny
- Nestandardní numerační systémy - Softwarové inženýrství
-
- Aproximace plně pravděpodobnostní verze dynamického programování jako základ univerzálních učících se rozhodovacích a řídících systémů
- Metody modelování, analýzy a predikce procesu rekordů
- Analýza obrazu pro biomedicínské aplikace
- Fúze obrazu z různých zdrojů
- Metody vyhledávání v obrazových databázích
V současnosti nabízená schválená témata disertačních prací lze nalézt zde.